Jump to content
The World News Media

Niemka będąca Świadkiem Jehowy otrzymuje order za zasługi (2013)


ARchiv@L

Recommended Posts

  • Moderator

 

 
702013110_univ_lsr_lg.jpg
 

1 MAJA 2013NIEMCY

Niemka będąca Świadkiem Jehowy otrzymuje order za zasługi

 

SELTERS, Niemcy — 22 lutego 2013 roku Mathilde Hartl, będąca Świadkiem Jehowy, otrzymała z rąk premiera Bawarii Horsta Seehofera Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Jest to najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane osobom zasłużonym dla społeczeństwa.

Mathilde Hartl, która mieszka w Bawarii, została wyróżniona za długoletnią opiekę nad niepełnosprawnym synem Martinem, mającym teraz 26 lat. W dzieciństwie rozpoznano u niego dystrofię mięśniową Duchenne’a (DMD), która objawia się postępującym osłabieniem i zanikiem mięśni. W związku z tym matka co noc kilkakrotnie sprawdza, jak syn oddycha, oraz usuwa mu z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę, żeby nie doszło do jakiejś infekcji lub do zapalenia płuc. Jej drugi syn, Max, również chorował na DMD i był przy tym upośledzony umysłowo. Mathilde Hartl przez wiele lat z miłością troszczyła się o Martina i Maxa. Niestety, w roku 2008 Max zmarł w wieku 19 lat.

Kiedy ją zapytano, skąd bierze siły do zapewniania takiej wszechstronnej opieki, odpowiedziała: „Pomagają mi moje przekonania religijne. Jako Świadek Jehowy, wysoko cenię życie. Dopóki będę mogła, pragnę przyczyniać się do tego, żeby mój syn cieszył się życiem mimo choroby”.

Premier pochwalił Mathilde Hartl i innych odznaczonych słowami: „Każdy z państwa sprawia, że świat jest trochę lepszy”.

Kontakt dla dziennikarzy:

J. R. Brown, Office of Public Information, tel. +1 718 560 5000

Niemcy: Wolfram Slupina, tel. +49 6483 41 3110

 

Link to comment
Share on other sites


  • Views 880
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images





×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Service Confirmation Terms of Use Privacy Policy Guidelines We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.