Jump to content
The World News Media

Η ειρήνη του Θεού . . . θα περιφρουρήσει τις καρδιές σας.—Φιλιπ. 4:7.


Queen Esther

Recommended Posts

  • Member

77.jpg

575f5ec5718e6_HermanoLettdelCuerpoGobernanteenlapredicacionenCuba.jpg.922688c3e2c40df6c1e3c5d498ad2f08.jpg

575f5e91c2825_BROTHERSAMUELHERDBYPREACHINGWITHBROTHERS.jpg.fe2ce8807f602434e830828cfc9242a5.jpg

DT  MONDAY ----.jpg

Η ειρήνη του Θεού . . . θα περιφρουρήσει τις καρδιές σας.—Φιλιπ. 4:7.

http://wol.jw.org/el/wol/dt/r11/lp-g/2016/6/13

Μια καρδιά γεμάτη ευγνωμοσύνη θα μας βοηθάει να τα βγάζουμε πέρα με οδυνηρές δοκιμασίες. Αν βρεθούμε ξαφνικά αντιμέτωποι με καταστάσεις που αλλάζουν τη ζωή μας, όπως είναι η συζυγική απιστία, κάποια θανατηφόρα ασθένεια, η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου ή οι ολέθριες συνέπειες μιας φυσικής καταστροφής, ίσως νιώσουμε καταρρακωμένοι. Σε τέτοιες περιόδους, θα βρίσκουμε παρηγοριά και ενίσχυση αν αναλογιζόμαστε τις ευλογίες μας. Η Ιρίνα, μια τακτική σκαπάνισσα στη Βόρεια Αμερική, ήταν παντρεμένη με κάποιον πρεσβύτερο που αποδείχτηκε άπιστος και εγκατέλειψε αυτήν και τα παιδιά τους. Τι τη βοήθησε να συνεχίσει να υπηρετεί πιστά τον Ιεχωβά; Η ίδια λέει: «Είμαι ευγνώμων στον Ιεχωβά για την προσωπική φροντίδα που μου έχει δείξει. Έχω επιλέξει να σκέφτομαι τις ευλογίες μου καθημερινά, και αυτό με βοηθάει να διακρίνω τι υπέροχο προνόμιο είναι να με γνωρίζει και να με αγαπάει ο προστατευτικός ουράνιος Πατέρας μας. Ξέρω ότι ποτέ δεν θα με εγκαταλείψει». Το χαρούμενο πνεύμα της εξακολουθεί να τη στηρίζει, και η ίδια είναι πηγή ενθάρρυνσης για τους άλλους. w15 15/1 1:9, 10, 13

Link to comment
Share on other sites


  • Views 234
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images





×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Service Confirmation Terms of Use Privacy Policy Guidelines We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.