Jump to content
The World News Media

Kim jest archanioł Michał?


ARchiv@L

Recommended Posts

  • Moderator

 

 

Kim jest archanioł Michał?

502016229_univ_sqr_xl.jpg

Biblijna odpowiedź

Michał, nazywany w niektórych religiach świętym Michałem, to najwyraźniej imię używane w odniesieniu do Jezusa przed jego przyjściem na ziemię oraz po powrocie do nieba *. Michał toczył spór z Szatanem po śmierci Mojżesza i pomógł pewnemu aniołowi dostarczyć wiadomość prorokowi Danielowi (Daniela 10:13, 21; Judy 9). Michał popiera władzę Jehowy i walczy z Jego wrogami, żyje więc zgodnie ze znaczeniem swojego imienia — „któż jest jak Bóg?” (Daniela 12:1; Objawienie 12:7).

Zastanówmy się, co przemawia za tym, że archaniołem Michałem jest Jezus.

  • Michał jest archaniołem (Judy 9). Tytuł „archanioł”, który znaczy „dowódca aniołów” pojawia się zaledwie w dwóch wersetach biblijnych. Najwyraźniej nosi go tylko jeden anioł, bo w obu wypadkach słowa tego użyto w liczbie pojedynczej. W jednym z tych fragmentów czytamy, że Pan Jezus „zstąpi z nieba z nakazującym wołaniem, z głosem archanielskim” (1 Tesaloniczan 4:16). Jezus przemawia „głosem archanielskim” ponieważ jest archaniołem — Michałem.

  • Michał dowodzi armią aniołów. „Michał i jego aniołowie toczyli bitwę ze smokiem”, czyli z Szatanem (Objawienie 12:7). Michał zajmuje bardzo wysoką pozycję w dziedzinie duchowej, ponieważ nazwano go „jednym z najprzedniejszych książąt” oraz „wielkim księciem” (Daniela 10:13, 21; 12:1). Jak to ujął znawca Nowego Testamentu David Aune, tytuły te wskazują, że Michał jest „głównodowodzącym anielskich wojsk”.

    W Biblii znajdujemy tylko jedno inne imię osoby, która ma władzę nad armią aniołów. Opisano w niej „objawienie się z nieba Pana Jezusa wraz z jego potężnymi aniołami w ogniu płomienistym, gdy będzie wywierał pomstę” (2 Tesaloniczan 1:7, 8; Mateusza 16:27). Jezus „poszedł do nieba, a podporządkowano mu aniołów i władze, i moce” (1 Piotra 3:21, 22). Nie wydaje się, żeby Bóg postanowił, że Michał i Jezus będą dwoma rywalizującymi ze sobą dowódcami wojska aniołów. Nasuwa się raczej wniosek, że imiona Jezus i Michał odnoszą się do tej samej osoby.

  • ‛Michał powstanie’ w „czasie takiej udręki”, jakiej nie było nigdy wcześniej (Daniela 12:1). W Księdze Daniela czasownik ‛powstać’ często odnosi się do króla, który powstaje, żeby podjąć jakieś szczególne działania (Daniela 11:2-4, 21). Jezus Chrystus, którego nazwano „Słowem Boga”, podejmie takie wyjątkowe działania, kiedy jako „Król królów” pokona wszystkich wrogów Boga, występując w obronie Jego ludu (Objawienie 19:11-16). Zrobi to w czasie „wielkiego ucisku, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i już nigdy więcej nie będzie” (Mateusza 24:21, 42).

https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/archaniol-michal/

Link to comment
Share on other sites


  • Views 395
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images





×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Service Confirmation Terms of Use Privacy Policy Guidelines We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.