Jump to content
The World News Media

Εγώ και ο Πατέρας είμαστε ένα» - (Ιωαν. 10:30).


ARchiv@L

Recommended Posts

  • Moderator

κατάλογος.jpg

Με Ποια Έννοια Είναι ο Ιησούς και ο Πατέρας του Ένα;

«Εγώ και ο Πατέρας είμαστε ένα», είπε ο Ιησούς. (Ιωάννης 10:30) Μερικοί παραθέτουν αυτό το εδάφιο για να αποδείξουν ότι ο Ιησούς και ο Πατέρας του αποτελούν τα δύο μέρη ενός τριαδικού Θεού. Αυτό εννοούσε, όμως, ο Ιησούς με τη δήλωσή του;

Ας ρίξουμε μια ματιά στα συμφραζόμενα. Στο εδάφιο 25, ο Ιησούς ανέφερε ότι έκανε έργα στο όνομα του Πατέρα του. Στα εδάφια 27 ως 29, μίλησε για τα συμβολικά πρόβατα, τα οποία του είχε δώσει ο Πατέρας του. Και οι δύο δηλώσεις του δεν θα είχαν κανένα νόημα για τους ακροατές του αν εκείνος και ο Πατέρας του ήταν ένα και το αυτό πρόσωπο. Απεναντίας, ο Ιησούς ουσιαστικά έλεγε: “Ο Πατέρας μου και εγώ είμαστε τόσο ενωμένοι ώστε κανένας δεν μπορεί να πάρει τα πρόβατα από εμένα, όπως ακριβώς κανένας δεν μπορεί να τα πάρει από τον Πατέρα μου”. Είναι όπως όταν ένας γιος λέει στον εχθρό του πατέρα του: “Αν επιτεθείς στον πατέρα μου, επιτίθεσαι σε εμένα”. Κανείς δεν θα κατέληγε στο συμπέρασμα ότι αυτός ο γιος και ο πατέρας του είναι το ίδιο πρόσωπο. Όλοι, όμως, θα αντιλαμβάνονταν τον ισχυρό δεσμό ενότητας ανάμεσά τους.

Ο Ιησούς και ο Πατέρας του, ο Ιεχωβά Θεός, είναι επίσης «ένα» με την έννοια ότι βρίσκονται σε πλήρη αρμονία όσον αφορά τις προθέσεις, τα κριτήρια και τις αξίες. Σε αντίθεση με τον Σατανά τον Διάβολο και το πρώτο ανθρώπινο ζευγάρι, τον Αδάμ και την Εύα, ο Ιησούς δεν θέλησε ποτέ να γίνει ανεξάρτητος από τον Θεό. «Ο Γιος δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα με δική του πρωτοβουλία, αλλά μόνο ό,τι βλέπει να κάνει ο Πατέρας», εξήγησε ο Ιησούς. «Διότι όποια πράγματα κάνει Εκείνος, αυτά κάνει με όμοιο τρόπο και ο Γιος».Ιωάννης 5:19· 14:10· 17:8.

Η ύπαρξη αυτού του ισχυρού δεσμού ενότητας, όμως, δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατον να ξεχωρίσουμε τον Θεό και τον Γιο του, τον Ιησού. Είναι δύο διαφορετικές οντότητες. Ο καθένας έχει τη δική του ξεχωριστή προσωπικότητα. Ο Ιησούς έχει τα δικά του αισθήματα, τις δικές του σκέψεις και εμπειρίες, και τη δική του ελεύθερη βούληση. Εντούτοις, επέλεξε να υποτάξει τη βούλησή του, ή αλλιώς το θέλημά του, στο θέλημα του Πατέρα του. Σύμφωνα με το εδάφιο Λουκάς 22:42, ο Ιησούς είπε: «Ας γίνει, όχι το δικό μου θέλημα, αλλά το δικό σου». Αυτά τα λόγια δεν θα είχαν νόημα αν το θέλημά του δεν μπορούσε να διαφέρει από του Πατέρα του. Αν ο Ιησούς και ο Πατέρας του ήταν πράγματι ένα πρόσωπο, γιατί προσευχόταν ο Ιησούς στον Θεό και γιατί παραδέχτηκε ταπεινά ότι δεν γνώριζε πράγματα τα οποία γνώριζε μόνο ο Πατέρας του;Ματθαίος 24:36.

Τα μέλη πολλών θρησκειών λατρεύουν θεούς που εμφανίζονται να φιλονικούν και να μάχονται με την ίδια τους την οικογένεια. Στην ελληνική μυθολογία, για παράδειγμα, ο Κρόνος ανέτρεψε τον πατέρα του, τον Ουρανό, και καταβρόχθιζε τα ίδια του τα παιδιά. Πόσο διαφέρει αυτό από την ενότητα που υπάρχει βάσει γνήσιας αγάπης ανάμεσα στον Ιεχωβά Θεό και στον Γιο του, τον Ιησού! Και πόσο προσφιλείς τούς κάνει σε εμάς αυτή η ενότητα! Μάλιστα, έχουμε το απαράμιλλο προνόμιο να βρισκόμαστε σε ενότητα με αυτές τις δύο ύψιστες Προσωπικότητες σε όλο το σύμπαν. Σχετικά με τους ακολούθους του, ο Ιησούς προσευχήθηκε: «Παρακαλώ . . . να είναι όλοι ένα, όπως εσύ, Πατέρα, είσαι σε ενότητα με εμένα και εγώ είμαι σε ενότητα με εσένα, να είναι και αυτοί σε ενότητα με εμάς».Ιωάννης 17:20, 21.

Επομένως, όταν ο Ιησούς είπε: «Εγώ και ο Πατέρας είμαστε ένα», δεν μιλούσε για κάποια μυστηριώδη τριαδικότητα, αλλά για μια θαυμάσια ενότητα—το στενότερο δεσμό που μπορεί να υπάρξει ανάμεσα σε δύο πρόσωπα.

 

Η Σκοπιά (2009)    
    
 

 

Link to comment
Share on other sites


  • Views 349
  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images





  • Recently Browsing

    • No registered users viewing this page.
  • Popular Contributors

  • Topics

  • Posts

    • The theory had been around since 1945 as the “Wheeler-Feynman AbsorptionTheory” but was proved by experiment only a few years ago.
    • Recent experiments have proved the concept of “advanced” and “retarded” light, which means that each photon emitted from any source, at any frequency is FIRST triggered by the return  signal which goes backwards in time FROM whatever WILL ABSORB IT, at the other end., be it nanometers away, or at the edge of the Universe. The “trigger”, signal is called the “Advanced Photon” You know that as you approach the speed of light, time slows down. AT THE SPEED OF LIGHT, time stops. ON A PHOTON …. time is completely stopped, so a trillion years travel time does not affect it at all. Travel time of a photon from point “A” to point “B” may take 30 billion years, and the return photon (the “Advanced Photon”) Photon that allows it to release may take negative 30 billion years, but to EITHER photon it’s almost instantaneous, except for a few nanoseconds where the photon traveling backwards in time arrives at the local source BEFORE the light leaves the local source. The local photon generated (… say from a candle …) is called the “retarded photon”. Cool, huh?
    • interesting new ability to view photons in action: I'd love for them to try the double slit experiment and observing the behavior with this new camera.  
    • BTK59 …. You gave my statement of fact a “downvote”. If you know that I have written wrongly, it is your responsibility to correct me and set the matter straight. 
    • Thank you very much I was able to download it and I am grateful so many are looking out for me thank you Brother for your making sure I got the notebook for convention thank you so much  sister Hamilton
  • Members

  • Recent Status Updates

    • Pamela Dunston  »  T.B. (Twyla)

      Hi, TB
      I would like to get the weekly meeting and watchtower materials  and the 2024 convention 
      Attend the 2024 Convention—“Declare the Good News!”
      notebook, I just recently got a new computer, If don't mind my brother to add me on and allow me access to our study again.
       
      Thank you, so much
      Sister Dunston
      · 0 replies
    • SpiritualSister 24  »  DARLENE2022

      Hello, Darlene, I just love your name, I had a cousin named Darline, and had a classmate also named Darlene! It's a pleasure to know another Darlene! Especially a Spiritual Sister! There's some websites, Ministry Ideaz , JW Stuff.com, and Etsy that I use to order my yearly buttons for the Conventions! They always send me what I order, and their also Jehovah's Witnesses, that send us the merchandise we order!  You can check out these websites, and they might have what your looking for! I hope I have been helpful in assisting you, Darlene! Agape love, Shirley!😀
      · 1 reply
    • SpiritualSister 24

      2024"Enter Into God's Rest" Circuit Assembly! 
      · 0 replies
    • Janice Lewis  »  T.B. (Twyla)

      Hello Twyla, when will the weekly study material be available. I am a member.
      Janice Lewis     lewisjanice84@gmail.com
      Thank you
      · 1 reply
    • Chloe Newman  »  T.B. (Twyla)

      Hi Twyla,
       
      When will the meeting material for week com Monday 11th March 2024 be available?
       
      You normally post it the week before, normally on a Thursday.
       
      Please let me know if there is any problem.
       
      Best Regards
       
      Chloe
       
       
       
       
      · 0 replies
  • Forum Statistics

    • Total Topics
      65.4k
    • Total Posts
      159.8k
  • Member Statistics

    • Total Members
      17,683
    • Most Online
      1,592

    Newest Member
    sperezrejon
    Joined
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Service Confirmation Terms of Use Privacy Policy Guidelines We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.